Tünel, Yatay Tünel, Kanalizasyon

Ata Yapı, Tünel ile Kanalizasyon Hattı döşemek. Tünel ile kanalizasyon hattı döşemek neden tercih edilir, tünel ile hat döşemenin avantajı nelerdir.

Yeni düşünecek kanalizasyon hattının geçiş güzergahı üzerinde bir yapının bulunması otopark garaj kömürlük gibi unsurların bulunması hattım düşünmesine engel olabiliyor.

Bu doğrultuda tünel ile hat döşemek kesinlikle tercih edilir kısa bir alandan tıranşe kazılarak tünelin giriş alanı açılmış olur ve buradan yatay olarak hattın varış noktasına doğru tünel kazınır zemin tamamen stabilize edildikten sonra döşenecek boru ya da küng3 gerekli yeterli eğim verilerek hat döşenir ve Tünel doldurularak işlem tamamlanır.

Bazı yapılarda kot farkı olması sebebiyle yoldaki hattı kurtarmayan Temel için yine tünel tercih edilir yolun eğimine doğru tünel kazılarak hattı kurtaracak şekilde tünel kazılır.

Tünelin riskleri nelerdir.

Tünelin kazılacak olan alanda bilinçsiz yapılan kazı ve Tünel işlemi çökmeye sebebiyet verecektir.

Tünele girilmeden önce toprak analiz edilir toprağın dolgu mu ham mı olduğu gözlemlenir daha sonra toprağın dayanıklılığı çökme riski olup olmadığı görülür.

Toprakta çökme riski varsa eğer gerekli önlem alınarak x a ve kereste ile gerekli önlemler alınır çökme riski ortadan kaldırılır ve bu şekilde güvenli bir şekilde tünel işlemi gerçekleştirilir gerçekleştirilir.